Alıç Nedir? Faydaları ve Zararları

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Alıç Nedir?

Diğer İsimleri: Ekşi muşmula, Barut ağacı, Yemişen, Crataegus azarolus, Fleur d’aubepine olarak bilinir.

10 m. kadar ulaşabilen, dikenli, beyaz ya da pembe çiçeklere sahip olan bir ağaç türüdür. Meyveleri 6 ila 10 milimetre çapındadır, 1 ila 3 tohumlu, esmer-kırmızı ya da sadece kırmızı renktedir. Hafif ekşi olan lezzetli meyveleri yenilebilir.

Bu bitkiye çok etkili antioksidan özellikleri veren flavonoid (flavonlar) bileşikleri bakımından son derece zengindir.

Alıç'ın Faydaları

 • Yararlı bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olan bu bitki kalp damarlarını genişletip kanın daha kolay pompalanmasını ve dolaşmasına yol açarak kalbin yükünü hafifletmesine yardımcı olur.
 • Kalbi kuvvetlendirme özelliğine sahiptir ve damar sertliğine karşı korur.
 • Kalp krizi riskinin azalmasın da önemli bir rol oynar.
 • Kalp atışlarını düzenleyip aritmiye yani düzensiz kalp atışına karşı da koruma görevi görür ve tedavi etme özelliği de vardır.
 • Sinirlerin üzerinde yatıştırıcı etkisi bulunur ve sinir bozukluğu ile sinirsel çarpıntıların giderilmesine etkilidir.
 • Beyne kan akışını arttırmaktadır.
 • Uykusuzluğa karşı son derece faydalıdır.
 • Yüksek tansiyonun düşürülmesinde rol oynar.
 • Midenin kuvvetlenmesine yardım eder.
 • Hem spazm çözücü hem idrar söktürücü özelliği bulunur.
 • Cinsel gücü de arttırmaktadır.

Alıç'ın Yan Etkileri ve Zararları

Alıç ağacı ile alıç bitkisinin bilinmekte olan herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur.

Alıç Kullanımı

Alıç yaprağını, çiçeğini ve meyvesini kullanabiliriz. Alıç çiçeğinden yapılmakta olan alıç çayı ve alıç meyvesi kalp krizi riskini azaltmaktadır ve kalp krizinden sonra iyileşmeyi kolay hale getirir. Lapa haline getirilerek şişliklerin üstüne konulduğu zaman yararını görürsünüz. Suyunu şerbet yapıp içerseniz baş ağrınızı keser. Vücudumuzda alışkanlık yapmadığından dolayı ve birikip vücudumuza zarar verebilecek maddeler içermediğinden dolayı bu bitkiyi uzun süreli olarak da kullanabilirsiniz. Zaten etkisini göstermesi bakımından belli bir müddet kullanmanız gerekir.

”Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ile meyve karışımını, kaynamış bir bardak su ile haşlayın. 10 dakika beklettikten sonra süzün, bal ile tatlandırıldığı zaman (şeker hastası olanlar tatlandırma yapmamalıdır) etkisini daha fazla arttıracaktır. Günde 2 ya da 3 bardak taze demlenmiş çayı aç karnına veya öğün aralarında sıcak olarak için.

Alıç Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Hamileliğin ilk üç ayında ve çocuklarda drog ile preparatlarının kullanılmaması önerilmektedir. Kardiyak glikozitlerin etkisinde artış sağlayabilir, beta blokerler ile ve anti ritmiklerle beraber kullanılması sakıncalı bir durumdur. Kullanım esnasında bacaklarda geçmeyen ödem oluşması olaylarında, kalp, göğüs ile omuz ağrısı olduğu zaman doktora danışmanız gerekir.

100 g. alıcın besin değerlerinden bazıları:

 • Enerji 102 kcal Yağ 1 g
 • Potasyum 299 mg Sodyum 5 mg
 • Protein 1 g

Alıç Çayı Tarifi

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek-yaprak ile meyve karışımını ( yalnızca meyve ya da meyve-yaprak karışımı da olabilir ) kaynamış bir bardak suya atın ve 10 ila 15 dakika demlenmeye bırakın. Daha fazla etkili olması için genel olarak bal ile tatlandırıp için.

Birde piyasada alıçtan yapılan ekstreler yer almaktadır. Eğer alıç meyvesini kendisini bulamıyorsanız bu ekstrelerden de alabilirsiniz. Fakat aldığınız zaman dikkat etmeniz gereken husus, mümkün olduğu kadar en kalitelisini almanızdır bunun için iyice araştırıp ondan sonra alın. Ve son olarak eğer kalp ilaçları kullanmaktaysanız, alıç çayı ya da ekstresinin kullanımı için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Çünkü uzun zamanlı kullanımlarda alıcın damarları genişletme gibi bir özelliği bulunmaktadır ve kalp ilaçlarının bir kısmı da aynı özelliğe sahiptir. Bundan dolayı istenmeyen yan etkilerin meydana gelmemesi için doktora başvurmanız gerekir.


2 yıl önce yayınlanmıştır.