Ankara Eczaneleri

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Ankara, köklü ve zengin tarihi ile Türkiye'nin başkenti, hükümetin ana iş koludur. 5,504 milyon nüfusa sahip olan Ankara, Türkiye'nin İstanbul'dan sonra ikinci önemli sanayi şehridir. Şarap ve bira, un, şeker, makarna ürünleri, bisküvi, süt, çimento, mozaik (mozaik kaplama), inşaat malzemeleri ve traktör üreten fabrikalar kurulmuştur. Hizmet ve turizm endüstrileri hızla büyümektedir.

Ankara ticaret için önemli bir kavşak noktasıdır ve Türkiye'nin karayolu ağında önemli bir kavşak oluşturmaktadır. Şehir, Anadolu'nun ana doğu-batı demiryolu hattında yer almaktadır . Esenboğa Havalimanı, uluslararası hizmetler sunmaktadır. Eğitim konusunda da oldukça iyi olan Ankara'da içlerinde Türkiye'nin mühendislik alanında en önemli üniversitelerinden Orta Doğu Teknik Üniversite'si ve sağlık alanında da en önemli üniversitelerinden olan Hacettepe'nin de bulunduğu 8 devlet üniversitesi, 10 tane vakıf üniversitesi olmak üzere 18 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin birçoğunda tıp fakültesi ve eczacılık gibi bölümler bulunmakta.

Biliyorsunuz ki; eczaneler ilaç endüstrisi ve insanlar için hayati önem taşımaktadır. Eczacılar, dikkat edilmesi gereken yan etkileri ve diğer ilaçlarla etkileşimleri olan reçeteli ya da reçetesiz ilaçları satarlar. Ayrıca, ilaçların güvenli ve etkili bir şekilde tüketilmesini sağlamak için hastaları, doktorlarının dozajı ve kullanım talimatları aracılığıyla yönlendirir, tavsiyede bulunurlar. Eczacının görev ve sorumlulukları sadece bunlar ile sınırlı olmamakla birlikte genellikle gerçekleştirdiği görevler şunlardır:

  • Hekimlerin reçetelerine göre ilaçların ve ilgili malzemelerin dağıtımının dağıtılması veya denetlenmesi
  • Reçetelerin doğruluk için gözden geçirilmesi
  • İlaç etkileşimlerini kontrol etme
  • İlaçların birleştirilmesi ve özel çözümlerin hazırlanması
  • Hastalara uygun ilaç kullanımı konusunda danışmanlık
  • Hasta etkinliğini planlamak, izlemek, gözden geçirmek ve değerlendirmek için diğer sağlık profesyonelleri ile işbirliği yapmak
  • Eczanenin yasal düzenlemelere uygun olmasını sağlamak
  • Hastaları ve personeli ilaç tedavileri konusunda eğitmek

Ayrıca Ankara'da eczaneler 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedirler. Bu saatler dışında ve hafta sonları nöbetçi eczaneler hizmet vermeye devam eder. Nöbetçi eczaneye ihtiyacınız olduğunda ise sitemizi güvenle kullanabilirsiniz. Yaşadığınız ili ve ilçeyi seçerek kendinize en yakın bulunan nöbetçi eczaneyi görebilirsiniz.

Ankara Nöbetçi Eczanelerini görmek için tıklayın.


2 yıl önce yayınlanmıştır.