Ayak Artriti Nedir?

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Artrit eklemlerdeki inflamasyonun neden olduğu kronik bir durumdur. Ayak parmakları dahil olmak üzere vücudun hemen hemen her ekleminde meydana gelebilecek yüz artrit tipi vardır. Ayak parmaklarında artrit semptomları genellikle zamanla gelişir ve ileri yaştaki erişkinlerde sık görülür.

Toe artrit, hayal edebileceğiniz gibi, ayak eklemlerinin iltihaplanmasıdır. En çok ayak parmağında yaygındır, ancak ayak parmağında bulunabilir. Bir kırılma veya burkulma gibi geçmiş bir yaralanma riski artırabilir.

Ayak artrit belirtileri

Eklem ağrısı ve sertlik gibi klasik belirtiler yaşıyorsanız bu ayak artriti demektir. Ancak ayak parmaklarındaki ağrı da gut ile ilişkilendirilebilir.

Artriti gösterebilecek bazı belirtiler şunlardır:

Sertlik: Zamanla artrit, eklemler arasındaki kıkırdaktan uzaklaşır, sinoviyal sıvıyı ve iltihaplı dokuları tahrip eder. Bu değişiklikler eklemlerinizin hareket etmesini zorlaştırabilir. Daha az destekle, eklemler bükülmeye karşı daha dirençli hale gelir. Bu özellikle yürümeyi zorlaştırır.

Şişlik: Şişmiş, iltihaplı ayaklar ve ayak parmakları nedeniyle ayakkabılarınızı giymekte zorlanırsanız, bunlar artritik olduklarını gösterir.

Ağrı: Ağrı, ayak artritinin sık görülen bir semptomudur. Tüm ayak parmaklarında ya da sadece ayak başparmağında ağrı hissedebilirsiniz.

Görünüşte değişiklik: Ayak parmaklarınız farklı görünmeye başlarsa (yani normalden büyükse veya başka bir yöne doğru dönerse) ayak parmağı artritinin bir belirtisi olabilir. Kıkırdak uzadığında ve kemikler birbirine yapışınca, vücut daha fazla kemik oluşturur. Ayak parmaklarınız pençe görünümünü bile alabilir.

Tıklama sesi: Kemikleri ortak bir yıpranma içinde yastıran kıkırdak gibi kemikler birbirine sürtünerek bir taşlama veya haşlama sesi çıkarır.

Kilitli eklem: Kilitli bir eklem, eklemin “kilitli” hale geldiği ve artık bükülemeyecek kadar fazla şişme ve sertlik olduğunda oluşur. Ayak parmağınız sıkışmış gibi hissedebilirsiniz, ama endişelenmeyin; Çoğu durumda bu kalıcı bir durum değildir.

Isı: İltihap, ayak parmaklarına daha fazla kan getirdiğinde, sıcak, ısıtılmış veya dokunmaya eğilimli hissedebilirler.

Bir yumru oluşumu: Romatoid artrit, büyük ayak parmağının tabanı boyunca oluşabilecek şişlikler olan bunyonlara karşı hassasiyetinizi artırabilir. Bunyonlar büyük parmağınızın boyutunu artırabilir ve kızarıklığa neden olabilir.

Diğer belirtiler:

  • Çekiç parmak veya tırnak tırnağı (ayak parmağındaki eğrilik)
  • Ateş
  • Kalınlaştırılmış veya ayrılmış ayak tırnakları
  • Kas ağrıları
  • Ayaktaki diğer bölgelere seyahat eden ağrı
  • Anemi

Ayak Artrit nedenleri nelerdir?

Geçmişte meydana gelen yaralanmalardan (kırık veya burkulan ayak), osteoartrit, gut veya romatoid artritten kaynaklanan her şey ayak artritine yol açabilir. Ayak artritinin yaygın formları romatoid artrit ve osteoartrittir.


2 yıl önce yayınlanmıştır.