Baldıran Otu Nasıl Kullanılır?

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Baldıran otu bir başka adı ile ağu otu, Latince ismi ise conium maculatum’dur. Baldıran bitkisi 1 – 2 m boylarına sahip olup, yaz mevsiminde beyaz çiçekler açmaktadır. Bu otun yaprakları ise koyu yeşil dişli ve kenarlı yapraklar olarak karşımıza çıkar. Baldıranın meyvesi esmer ya da yeşil renge sahiptirler. Baldıran hem Türkiye’nin her yerinde hem de Avrupa’da yetişen bir ottur. Baldıran özellikle tarlalar ile yol kenarlarında sürekli karşılaşılan ve rutubet ile gölge mekânları tercih eden bir bitkidir.

Baldıran Otunun Zehri Var Mıdır?

Türkiye’de de yetişen ve tüketilen bu otun zehirli olup olmadığı herkes tarafından merak edilmektedir. Bu otun hem yararlı oluşu hem de hastalıklar için kullanılmasından başka aynı zamanda zehirli oluşu ve fazla tüketildiği zaman insanları zehirleyip öldürmesi pek çok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Tabi sizlerde yazımızın bu bölümünü okuyunca baldıran otunu gönül rahatlığıyla yiyebilir miyiz diye merak ediyorsunuzdur.

Baldıran otu zehirli bir ottur. Hatta tarihte yer alan bazı kaynaklarda ünlü filozof Sokrates baldıran otunun zehrinden dolayı öldüğü yazar. Bundan başka baldıran otu geçmişten şimdiye kadar pek çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Özellikle ağrıların sona erdirilmesi ile sinirlerin yatıştırılıp bir nevi sakinleştirici şeklinde kullanılan baldıran otu, birde sara, tetanoz ile boğmaca gibi hastalıkların tedavisi için de kullanılmaktadır. Ancak bütün bu şifalarından başka baldıran otunun bir de zehirli yönü bulunmaktadır.

Fazla tüketildiği zaman baldıran otunun zehirlenme belirtileri olarak başta dönme, mide bulantısı, kusma ile en sonunda ise ölüm ile noktalanır. Bundan dolayı baldıran otunu, çok dikkatli bir şekilde tüketmemiz gerekir. Bu bitki pazarlarda satılmaktadır ve insanlar tarafından salata olarak tüketilir. Sizler de baldıran otunun zehirli etkisine maruz kalmak istemiyorsanız, baldıran otunu hem çok dikkatli hem de az miktarda tüketmeniz gerekir.

DİKKAT:

Bu otu maydanoz ile karıştırmayınız. Baldıran otunun gövde kısmında kırmızıya benzer lekeler yer alır. Doğada özellikle yol kenarlarında yetişir. Genel olarak yanlışlıkla yenilir ve akut zehirlenmelerine sebep olur. Bazı tarihi kaynaklarda Sokrates’in ölümüne baldıran otunun neden olduğu yazılmıştır.

Baldıran bitkisi: Maydanozgiller familyasından olan ve nemli alanlarda yetişen 1 ila 2 m. Boyunda olan zehirli bir bitki bir olarak karşımıza çıkar. Gövdesi kalın haldedir. Saplarının alt kısmının rengi erguvani’dir. Yaprakları büyüktür, çiçekleri yayvan ve küçük haldedir. Büyük baldıran ile küçük baldıran şeklinde 2 çeşidi bulunmaktadır.

Baldıran Otunun Özellikleri Nelerdir?

Conium maculatum yani baldıran otunun boyu 2 metreye kadar uzayabilen, beyaz renge sahip çiçekler açan zehirli bir bitki türüdür. Ağu otu, baldırgan ile şeytantersi isimleriyle de bilinir. Bu ot gölge ve rutubetli alanları tercih etmektedir. Konisin olmak üzere conin, conhydrin türündeki alkoloidler ile organik asitlere sahiptir.

Baldıran Otunun Faydaları Nelerdir?

Ağrılar ile spazmları gidermektedir. Siyatik ve sarada etkili olur. Romatizma ağrılarının azalmasında faydalıdır. Uyuz ve çıbanlara da yararlı olduğu bilinir.

Baldıran Otunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Doktorlukta ağrı giderici ile spazm giderici şeklinde, siyatik, tetanoz, epilepsi, trilemnius nevraljisi ile kore hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Ev ilaçlarında kullanılamaz.

Baldıran Otunun Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Zehirli bir bitki olduğundan dolayı dahili olarak kullanılması tehlike arz eder. Lapa şekline getirildikten sonra haricen kullanılmalıdır. Baldıran zehri hareket sinirlerinin felç olmasına neden olur. 6 gramdan fazlası öldürücü boyuta gelir.


1 yıl önce yayınlanmıştır.