Brusella Hastalığı

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Brusella mikrobu insan başta olmak üzere koyun, sığır, keçi ve ayrıca domuzlarda yavru atma, kısırlık ayrıca meme hastalıklarına neden olabilmektedir. Mikrobun bulaşma şekli tahmin edeceğiniz üzere, hasta hayvanların dışkı, süt ve ayrıca atık yavru zarları ila çevreye yayılıp, insan ve ayrıca hayvan vücuduna ulaşmaktadır.

Ahır veya ağıl içinde yaşamakta olan ve ayrıca beslenen hayvanlar arasında bulaşma eylemleri ağız, ten, göz yolu ile çiftleşme veya sağım sırasında meydana gelmiş olan hatalar neticesi gerçekleşmektedir. Mikrobu içinde barındıran hamile hayvanlar yavru atarlarken veya doğurma durumunda atık yavru zarları ve ayrıca suları ila çevreye bulaştırırlar.

Bu mikrobu taşıyan hasta hayvanların hemen hemen tümü, yavru attıktan bir vakit sonrasında aylarca sütleri ile mikrobu çıkarırlar. İneklerde yavru atma dönemleri gebeliğin 6. ve ayrıca 8. aylarında, koyun ve ayrıca keçilerde gebeliğin daha da ileri ki dönemlerinde olmaktadır. Brusella’da genellikle hasta hayvanları tedavi etmede uygun görünmez. Hasta hayvanlar seçilerek mezbahaneye gönderilmektedirler.

Bu Hastalık Nasıl Bulaşır?

Bu hastalık az öncesinde de anlattığım tarzda hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. İnsanoğlu gündelik hayatında, hayvansal gıdaları fazlası ile tüketiyor. Yiyeceklerden daha da fazla hayvansal sıvı ürünler bu mikrobu daha da sık bir biçimde taşıyor. Bilhassa keçi sütünün kaynatılmadan tüketilmesi ve ayrıca süzülmeden içilmesi Brusella hastalığına kapıları açmaktadır. Mikroplu sütten yapılmış olan peynir ve ayrıca buna aynı öteki hayvansal ürünler sağlıklı bir olarak kaynatılmalı veya kontrollerden geçirilmelidir.

Bu Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Yüksek ateşin yanı sıra bu hastalığın kocaman belirtisi, yoğun yoğun gerçekleşmiş olan üşüme biçimindeki titremelerdir. Yüksek ateş, gece terlemeleri ile beraber düşmeye başlar, gündüz vakti ise tekrardan rahatsızlık vermeye başlamaktadır. Çok fazla derecede terleme ve ayrıca halsizlik bir öteki belirtiler arasında yer almaktadır. İştahsızlık hastalığın ilk zamanında en net görülmüş olan belirtilerden birisidir, bununla beraber hasta normal bir insana nazaran, daha da hızlı yorulur ve ayrıca nefessiz kalmaktadır.

Hastalık Nasıl Tedavi Ediliyor?

En faal ilaç grubu tetrasiklinlerdir. Biraz sonrasında da bahsedeceğiz yan etkilerinden ötürü kısıtlamalar vardır. Yan etkilerinin çokça fazla olmaması nedeni ile Doksisiklin tavsiye edilmektedir. İlaç tedavisinde yeterince doz uygulandığında hastalığın iyileşme süresi vakit dilimi şeklinde daha da aza indirgenecektir.

Yan etkileri diş lekeleri olduğundan dolayı, hamilelere ve ayrıca 8 yaş 6 çocuklara tavsiye edilmez bunun haricinde öteki hastalar için, gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Rifampin tek bir başına kullanılamaz fakat doksisiklinle beraber 15 mg ve ayrıca günde tek bir doz olmakla beraber 45 gün kullanılması tavsiye edilmektedir.


1 yıl önce yayınlanmıştır.