Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Değerlendirme

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı için ilk adım, her zaman plastik cerrah danışmak ve doktorla da ameliyatla ilgili bütün beklentileri açık şekilde paylaşmaktır. Burun estetiği ameliyatları hiçbir zaman mükemmel bir yüz görüntüsüne sahip olmayı vaat etmediği ve sadece düzeltme amacıyla gerçekleştirildiği için beklentilerin gerçekçi olması çok önemlidir. Aksi halde büyük hayal kırıklığı yaşanabilir ve mutsuz olunabilir.

Burnunuzun şeklini değiştiren rinoplasti sadece burunda düzeltme yapmayı vaat eder, hayatınızın akışını değiştirmeyi değil.

Doktorunuz görünümünüzü düzeltmek için uzmanlığı ve yeteneği doğrultusunda elinden geleni yapar ve sonrası size kalır. Muayeneden sonra doktorunuz ameliyatın yapılacağı tekniği belirleyecek unsurlarla ilgili sizinle konuşacak, kullanılacak cerrahi yöntemden ameliyatla nelerin başarılabileceğine kadar her konuda somut bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Dünya çapında her yıl yüz binin üzerinde burun estetiği ameliyatı yapılmasına ve son derece olumlu sonuçlar alınmasına karşın yine de rinoplastinin de kendine özgü riskleri bulunur. İlk defa gerçekleştirilen burun ameliyatlarında komplikasyon riski oldukça nadirdir. Kötü yara iyileşmesi gibi sorunlarsa ikinci bir burun ameliyatını gerektirebilir. Komplikasyon riskini minimuma indirmek için iyileşme ve takip döneminde, doktorunuzun önerini dikkatlice uygulamanız gerekir.

Burun estetiği ameliyatları hastane veya kliniğe, operasyonu yapacak estetik cerraha göre değişir. Bu yüzden doktorunuzla yapacağınız ilk görüşmede ameliyatın maliyetiyle de ilgili konuşmayı unutmayın.

Doktorunuzdan aşağıdaki hususlarda “eksiksiz” şekilde bilgi almayı ihmal etmeyin;

  • Tıbbi tedavi
  • Ek besin ve bitkisel ilaçlarla tedavi
  • Görüşme sonrası ameliyat kararı almanız ve ameliyat tarihinizin de kesinleştirilmesi halinde doktorunuz, ameliyat öncesi ve sonrasındaki günlerde yapmanız gerekenlerle ilgili bilgi verecektir.
  • Ameliyat ve iyileşme dönemini zorlaştıran tıbbi tedavilerden kaçınmalı ya da ara vermelisiniz.
  • Ameliyattan önce ve sonra, belirli bir zaman aralığı boyunca sigara içmemelisiniz
  • Ameliyattan on gün öncesinde aspirin ve alternatif ilaçları kullanmayı bırakmalısınız.
  • Ameliyat sonrası bakımla ilgili dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili bilgilendirileceksiniz.
  • Burun tıkanıklığı ve soluma güçlüğüne sebep olabilen alerjik şartlar
  • Tıkanıklığın giderilmesini sağlayan burun spreyiniz ve bu spreyi hangi aralıklarla kullanacağınız.

1 yıl önce yayınlanmıştır.