Çakşır Otu

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Çakşır otu bitkisi sarı renkli çiçeklere sahiptir, 2m uzunluğa kadar ulaşabilen otsu bir bitkidir. İçerisinde yer alan tanen, reçine, nişasta, alkaloit, saponin ile uçucu yağ sayesinde son derece yararlı ve sağlıklı bir bitki olarak ön plana çıkar.

Bu bitki Doğu Anadolu, Orta Anadolu, Güney ve Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz bölgelerinde sık sık görülebilmekte ve bu bölgelerde rahatlıkla yetişebilme özelliğine sahiptir. İl bazı olarak ise daha çok Antalya ile Mersin Toros’larında yetişir. Çakşır otu bitkisi genellikle cinsel gücü arttırıcı olarak da bilinir.

Cinsel problemi olan bireylere tavsiye edilen çakşır otu, pek çok cinsel performans ürünlerinde yer alır. En etkili olanı Vitrix Maximum Performance bitkisel ürününde yer alan çakşır otu cinsel iktidarsızlığı tamamen ortadan kaldırır.

Çakşır Otunun Türleri

Helizdağlı: Helizdağlının tohumları çakşır bitkisinin başka çeşitlerine göre oldukça büyüktür. Bu tür genel olarak Hakkâri’de yetişir. Diğer çeşitlerinden ayrılmasının en büyük özelliği büyük tohumları ile yapraklarından akan süt benzeri bir sıvıdan kaynaklanmaktadır. Bu sıvı asla ama asla içilmemelidir çünkü son derece zararlıdır. Haricen kullanımı ise hayvanların ayaklarında meydana gelen yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Hayvanların bu bitkiyi tüketmesi idrarlarının kırmızı bir renk almasına sebep olmaktadır.

Kerkul: Kerkul’u başka türlerinden ayıran sarıçiçeği ile küçük tohumlara sahip olmasıdır. Tadı ise öteki türleri gibi acı bir aromaya sahip değildir. İçinden sarı süt benzeri bir sıvının akması da bir diğer özellik olarak karşımıza çıkar.

UYARI:

  • Çakşır otu bir kereden fazla yenmemelidir.
  • Çakşır kökü tozu, saf şekilde kullanılmalıdır, başka karışımlar ile alınması zararlıdır.
  • Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılması zarar verir.
  • 10 günden fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Çakşır Otunun Kullanımı

Çakşır macunun hazırlanışı ve kullanılışı; Çakşır otu kökünün tozu, günde 1 kere bal ile karıştırılarak yenilmelidir. Bir kereden fazla kullanılmaması gerekir ve kahvaltılardan ya da hafif yemeklerden sonra alınması gerekmektedir. Her gün düzenli şekilde bir ay boyunca kullanılması gerekir. Çakşır kökünün saf ve temiz olması gerekir, içinde herhangi farklı bir karışım olmamalıdır. Tavsiye edilenin üzerinde kullanılmaması gerekir.

Çakşır otu çayı tarifi hazırlanışı; 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar Çakşır otunun kökü ile beraber bırakılarak hazırlanan çayı düzenli olarak kullandığınız sürece yarar sağlar.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yer alan güçlü afrodizyak etkisinden dolayı bu bitki cinsel gücü arttırır. Cinsel problemi olanlar için düzenli tüketilmesi gerekir.

Sperm sayısının düşüklüğü ile kalitesizliğinden dolayı çocuk sahibi olamayanların kullanması gereken bir bitki çeşididir. Çakşır otu, sperm sayıları ile hareketliliğini artırıp yumurtanın döllenme şansını da arttırır.

Kas gevşetici olarak da kullanılmakta olan Çakşır otu kas ağrılarını azaltır ve kas sorunu olanlar için kullanılmasında fayda vardır.

Çakşır otu sinir sistemini iyileştirici özelliğe sahiptir.

Çakşır otu bunalım sorunu olanlar, sinir ve stres sahibi kişilerde yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğe sahip bir bitki türüdür.

Sindirim sisteminde sorun yaşayanlar için de son derece yararlıdır. Kabızlık sorunundan sürekli olarak şikayet edenler Çakşır otunu belirli aralıklar ile kullanmalıdırlar. Bu durumda sindirim sisteminin rahatlatılmasına yardımcı olur.

Astım ile bronşit gibi hastalıkların meydana gelmesini engeller ve bu tür hastalıkların meydana gelmemesi için bağışıklık kazandırır.

Halsizlik ve bitkinlik problemi olanların da kullanması gereken bir bitkidir, çünkü kuvvet ve zindelik verip halsizliği ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Bazı rivayetlere göre ise Çakşır otu kullanan kişilerin ikiz çocuk sahibi olma şansı yüksektir ancak bu durum hiçbir bilimsel açıklamaya dayanmaz ve tamamen halk arasında dolaşan bir söylentiden meydana gelir.

Çakşır otu, kan dolaşımını arttırır ve dolaşım sistemi hastalıklarını da önler.

Çakşır Otunun Zararları Nelerdir?

Depresyona sebep olur. Çakşır otunun hem dişi hem erkek cinsleri vardır. Bundan dolayı kullanımında dikkatli olmanız gerekmektedir. Zıt olan kullanımlar kişileri depresyona sokabilir. Bundan dolayı çakşır otu kullanıldığı zaman doğru olarak kullandığınıza dikkat etmeniz gerekir. Gerekirse uzman bir doktordan bu konu ile ilgili yardım almalısınız.

Çakşır otunun bundan başka herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aslında bu zarar da daha çok hatalı kullanımdan ötürü meydana gelen bir durumdur. Çakşır otunu doğru olarak kullandığınızda bu tür bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız.

Çakşır otu doktor tedavisi yerine kullanılamaz. Herhangi bir rahatsızlığınız veya hastalığınız var ise ilaç olarak çakşır otunu kullanmamalısınız bunun yerine doktora görünerek daha doğru ilaçları kullanmanız gerekir. Çakşır otunu ise destek takviye şekilde onarıcı olarak almaya devam etmenizde sakınca yoktur. Ama tekrar belirtmemizde fayda vardır. Çakşır otunu hiçbir şekilde ilaç olarak kullanmayınız.


1 yıl önce yayınlanmıştır.