Deri Sertleşmesi

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Günümüzde hava koşullarından tutunda yaptığımız işe kadar tüm olaylar, duygu değişiklikleri hem fiziken hem de ruhen bizi etkilemektedir. Ancak bazı rahatsızlıkların tedavisi yapılırken bazılarının ise sonradan tedavisi yapılmamaktadır.

Bunun nedeni hem hastalığın tedavi koşulları hem de gecikmiş tedavilerdir. Gecikmiş tedaviler sebep ve neden olarak tamamen bize bağlı çıkan sonuçlardır. Bazen uyandığımız zaman vücudumuzun herhangi bir yerinde gerginlik hissederiz. Bu gerginlik aslında bakıldığında normal sayılabilir. Çünkü yorgun uyanmış olabiliriz veya herhangi bir hastalığımız olabilir. Ancak şunu unutmamalıyız ki bu gibi durumlar normal şartlarda kısa süre sonra geçmektedir. Eğer hala geçmeyen vücut ve deri gerginliğiniz var ise ellerinizde veya ayaklarınızda hareket kısıtlılığı yaşıyor iseniz. Mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Ellerinizde sürekli olarak derinizin kalınlaştığını ve gerginleştiğini hissediyorsanız müdahale etmek gerekebilir.

Bu yüzden ihmal etmeyin. Eğer ihmal ederseniz daha sonradan tedavi olmak için gecikmiş olabilirsiniz. Bunun yanı sıra sürekli olarak tutukluluk hatta bu tutukluluk içi organlarınızı bile bazen etkileyebilir ve iç organlarınızda tutukluluk yaşayabilirsiniz.

Uykunuzu aldınız ve işe, okula gitmek için uyandınız ancak elleriniz ve ayaklarınız şiş bunun nedeni ne olabilir diye düşünürken aklınıza deri sertleşmesi ve gerginleşmesi hastalığı şüphesi gelebilir. Bu hastalık genellikle 20 ve 40 yaşları arasında görülür ve inanılmaz derecede can sıkıcı bir hastalıktır. Fiziki yıpranma bir yana psikolojik olarak da müthiş ekilmektedir. Deri sertleşmesi hastalığında belirtiler hemen ortaya çıkmaz hatta hasta olduğunuza dair bir belirti yaşamazsınız ancak yaklaşık olarak 2 yıl sonra hastalık ilerledikten sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Belirtiler ortaya çıktıktan sonra hastalık iyice ilerledikten sonra tedavi yapılmada sıkıntılar yaşayabilir hatta hemen sonuç alamayabilirsiniz. Deri sertleşmesi hastalığında hastalığın meydana geldiği bölümde sadece hasra oluşmaz deri altındaki doku ve organlarda da hasra görülebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığın gerçek nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak çoğunluğun olduğu bulgularda bağışıklık sisteminin zayıf çalışması hatta yanlış çalışması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Hastalık tedavi sürecine kadar sürekli olarak ilerler. Siz bunu fark etmeyebilirsiniz. Öyle ki ellerdeki deri iyice sertleşip kapanmamaya başlayana kadar. Bu hastalığın neden olduğu yüksek tansiyon, iştah kapanma sonucu dengesiz beslenme den kaynaklı iç organ tutukluluğu yaşayabilirsiniz.

Peki, bu hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Deri sertleşmesi hastalığında tedavi süreci tamamen hastalığın geldiği duruma göre değişkenlik gösterir. Çünkü her bireyin bağışıklık sistemi ve direnç gücü farklıdır. Bu yüzden hastalık kimi hastada hızlı bir şekilde ilerlerken kimi hastada da yavaş ilerlemektedir. Teşhis konulabilmesi için doktora gittiğiniz süreden tutun tetkikler ve teşhis konulma süresi dahi çok önemlidir. Belirttiğimiz gibi hastalık sürekli olarak ilerleme göstermektedir. Bu yüzden doktorunuz size uygun olarak tahliller ve tetkikler yapar. Hastalığın net olarak teşhisi konulur ve hastalığın hangi aşamada olduğu belirlenir.

Daha sonrasında ise hastalık hangi aşamadaysa bu hastalığın neden olduğu ek hastalıklar iyileştirilir. Örneğin yüksek tansiyon varsa eğer öncelikle tansiyon ilaçlarıyla tansiyon düşürülür. İlerleyen tedavi planına göre damar tıkanmışsa damar açılır. Eğer herhangi bir ek hastalık yok ise deri sertleşmesi için tedavi başlanır. Tedavi süreci sadece ilaçlarla yapılmamaktadır. Bu tedavi sürecinde sürekli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Çünkü derinin sertleştiği bölgeyi hareketler dahilinde yumuşatmaya çalışmalısınız.

Tedavinin olduğu süreçte ellerin soğuktan korunması gerekmektedir. Hasta eğer nikotin veya nikotin ürünlerini kullanıyorsa bunları bırakması gerekmektedir. Çünkü nikotinin damarlar üzerinde etkisi oldukça yoğundur.


1 yıl önce yayınlanmıştır.