Horlama Nedenleri

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Ağız ve sinüslerin anatomik yapısı, alkol tüketimi, alerjiler, soğuk algınlığı ve kilo gibi etkenler horlamaya neden olabilir. Hafif uykudan derin uykuya geçerken ağzın yumuşak damak bölgesindeki kaslar, dil ve boğaz rahatlamaya başlar. Boğaz dokuları yeterince rahatladıklarında ve gevşediklerinde ise solunum yolunu engelleyebilir ve titreşimlere neden olabilir.

Solunum yolu ne kadar daralırsa gelen havanın akımı da o derece güçlü olur. Yükselen hava akımı dokuların titreşmesine ve dolayısıyla horlama seslerine yol açar.

Aşağıdaki koşullar havayolunu etkileyerek horlamaya neden olabilir;

 • Ağız anatomisi: Düşük, kalın yumuşak damağa sahip olunması solunum yolunu daraltabilir. Aşırı kilolu insanların boğazlarındaki ekstra dokular da solunum yollarını daraltabilir. Aynı şekilde, yumuşak damakta (uvula) asılı olan üçgen doku parçası da uzamışsa hava çıkışı engellenebilir ve titreşim yaratabilir.
 • Alkol tüketimi: Horlama, yatmadan önce çok fazla alkol tüketen kişilerde de görülebilir. Çünkü alkol boğaz kaslarını gevşetir ve solunum yolunun tıkanıklıklara karşı doğal savunmasını azaltır.
 • Burun problemleri: Kronik burun tıkanıklığı ya da burun delikleri arasında çarpık bir bölüm (burun septum deviasyonu) horlamaya katkıda bulunabilir.
 • Uyku yetersizliği: Yeterli uyku alınmaması boğaz bölgesinde daha fazla gevşemeye yol açabilir.
 • Uyku pozisyonu: Genellikle sırt üstü yatarken yerçekiminin solunum yollarını daraltmasına bağlı olarak horlama daha sık ve gürültülü olmaktadır.
 • Obstrüktif uyku apnesi: Horlama obstrüktif uyku apnesi ile de ilişkili olabilir. Ciddi bir durum olan uyku apnesinde, boğaz dokuları kapanarak kısmen veya tamamen nefes alışverişi engellenir. Nefesin durduğu apne ataklarından sonra genellikle daha sesli horlamalar gerçekleşir. Nefesteki bu azalma veya duraklama uyanmanız için bir işaret olabilir ve yüksek sesle birlikte nefes nefese uyanmanıza yol açabilir.

Kesintiye uğrayan uyku nedeniyle uykunuz hafif olabilir. Solunumdaki bu duraklamalar gece boyunca birçok kez tekrarlanabilir.

Obstrüktif uyku apnesi olan kişiler genellikle uyku süresince her saatte en az beş kez nefes alışverişleri yavaşlamakta ya da durmaktadır.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Horlamaya bağlı risk faktörleri şunlardır;

 • Cinsiyet: Erkeklerde horlama veya uyku apnesi sorunları kadınlara göre daha sık görülmektedir.
 • Kilo: Fazla kilolu veya obez olan kişilerin horlama veya obstrüktif uyku apnesi olasılığı daha yüksektir.
 • Dar solunum yolları: Bazı insanlarda uzun yumuşak damaklarının olması, büyük bademcikler ve adenoidlere sahip olmaları gibi etkenler solunum yollarında darlığa yol açtıklarından horlamaya da neden olabilir.
 • Alkol tüketimi: Alkol boğaz kaslarını gevşeterek horlama riskini arttırır.
 • Burun ile ilgili sorunlar: Deviye septum ve kronik tıkanıklık gibi yapısal kusurlar horlama riskinizi arttırır.
 • Aile öyküsü: Ailesinde horlama veya obstrüktif uyku apnesi sorunu olan kişilerde de yine riskin daha fazla olduğu söylenebilir.

11 ay önce yayınlanmıştır.