İzmir Eczaneleri

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

İzmir, 4,321 milyon nüfusu ile ülkemizin en büyük 3. şehridir. Köklü tarihi ve modern yaşamını bir arada bulunduran bu ege şehri 11 tanesi merkez ilçe olmak üzere toplamda 30 adet ilçeye sahip. Ayrıca geçmişten bu yana biriktirdiği tarihi ve doğal güzellikleri ile hem yerli hem de yabancı turistler için bir uğrak noktası. Ege'nin incisi olarak da anılan İzmir'in başlıca geçim kaynakları turizm, sanayi, otomotiv, madeni eşya, seramik ve zeytinyağıdır.

Toplam yüz ölçümü 11.891 km² olan İzmir'de 6 tanesi devlet, 4 tanesi özel olmak üzere toplamda 10 tane üniversitesi ile birçok öğrenciye ev sahipliği yapmakta. Bu üniversitelerin birçoğunda tıp fakültesi ve eczacılık gibi bölümler bulunmakta. Ayrıca sahip olduğu Medikal Park İzmir, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi ve açılışına çok az kalan Ege'nin en büyük, Türkiye'nin ise dördüncü büyük hastanesi olan İzmir Şehir Hastanesi gibi önemli hastaneleri ile çevre illerdeki ağır hastalar için de bir umut ışığı olmuştur.

Sağlık konu açılmışken İzmir'de 1712 tane eczane bulunmaktadır. Bu eczanelerin ilgilenmesi gereken başlıca sorumlulukları şunlardır:

  • ilaç tedarik zincirini denetlemek, eczane binalarının ve sistemlerinin amaca uygun olmasını sağlamak
  • diğer sağlık uzmanlarına güvenli, etkili ilaç kullanımı, ilaç temini konusunda tavsiyelerde bulunmak
  • hastaların semptomlarına cevap vermek ve eczanelerde satılan ilaçlar hakkında tavsiyelerde bulunmak
  • sigarayı bırakma, tansiyon ölçümü ve kolesterol yönetimi gibi hastalara hizmet sunmak
  • ilaç üreticilerinin hastalarına verilmeden önce ilaçların üretimini ve hazırlanmasını denetlemek ve ilaçların kalitesini değerlendirmek.

İzmir'de bu eczaneler ise sabah saat 10:00'da çalışmaya başlayıp akşam 18:00'e kadar hizmet vermeye devam ediyor. Yine resmî tatil ve hafta sonu gibi zamanlarda da nöbetçi eczaneler İzmir halkına hizmet veriyor. Bu nöbetçi eczaneleri nerede, nasıl bulabilirim diye aramanıza gerek yok. İzmir içerisinde hangi ilçede iseniz size en yakın nöbetçi eczaneyi bulmak için, sitemizin arama kısmını kullanıp İzmir şehrini ve yaşadığınız ilçeyi seçip, nöbetçi eczaneleri görebilirsiniz.

İzmir Nöbetçi Eczanelerini görmek için tıklayın.


2 yıl önce yayınlanmıştır.