Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Blog içerisinde yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. İlaç veya ürün tavsiyesi değildir. Yaşadığınız hastalıklarla ilgili doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç veya ürün kullanmayınız!

Kilo vermekte etkili bir rolü olan, metabolizma hızını yükseltmek için işe yaran bazı yiyecek ve içecekleri sizler için bir araya getirdik. Bu öneriler hem sağlık hemde metabolizma hızlandırmak için genel olarak diyetisyenler tarafından tavsiye edilen seçeneklerdir.

metabolizma

Su

İsmi bile bizleri rahatlatan ve ferahlık veren bir yapıya sahip olan su, birçok özelliğinin dışında da metabolizmamıza da katkıları vardır. Su hepimizin bulabileceği ve maliyetimiz açısından da uygun bir üründür. Su, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermemizi hızlandıracaktır. Etki olarak az görülebilir fakat %25 in üzerine kadar etki gösterebilmektedir. Ne kadar fazla su içersek bunun etkisi 1 veya 1,5 saat olarak artmaktadır.

Lor Peyniri

Protein açısından yumurtayı bile geçen lor peyniri, düşen metabolizma hızını %20 ye daha arttırmaktadır. Ara öğünlerde tüketmemiz gereken güzel bir besindir. Lor peynirinin 100 gramında 12 gramı aşkın protein bulunmaktadır.

Kafein

Bir kısmımız kahveyi veya kafein içerikli besinleri tüketmeyi çok sevmektedir. Bağımlılık etkisiyle bulunan kafeini sınırlı miktarda tüketmek şartıyla metabolizmamızı hızlandırmak için kullanabiliriz. Günde 275 miligram kafein kullanabiliriz. Bu miktar metabolizma hızını %10 a kadar arttırabilir.

Tarçın

Tarçın; tatlılarımızı, yemeklerimizi ve diğer besinlerimizin tatlarını süsleyen bir lezzete sahiptir. Bunların yanı sıra metabolizmayı da hızlandırıcı özelliğe sahiptir. İçeriğindeki özel ve etkili maddelerden dolayı sağlıklı tiroit bezlerine büyük fayda vermektedir. Bu fayda ise metabolizma açısından etkilidir.

Yeşil Çay

Yeşil çay son zamanlarda sağlık açısından daha çok kullanılan çay çeşididir. Her sabah bir fincan yeşil çay tüketimi sonucu metabolizmamız hızlanacak ve sağlıklı bir bünye elde edeceğiz. Her şeyin fazlasında zarar olabileceği gibi, yeşil çayı da fazla tüketmemek önemlidir günde bir su bardağı tüketilmesi önerilmektedir. Yeşil çay, yağ yakma özelliği göstererek zayıflamak için vazgeçilmez ürünlerimiz arasına girmeyi başarmıştır.

Acı Biber

Bilinen en iyi yağ yakıcı olarak acı biber akla gelmektedir. Özellikle yoğurtla birlikte tükettiğimizde zayıflama hızını daha çok arttırır. Küçük miktarda yediğimiz acı biber bile metabolizma hızımızı büyük oranda artırmaktadır. Basur problemi olanlar için acı biber kullanmak önerilen bir durum değildir. Günümüzde acı biber kapsüllerinin satışı bulunmaktadır. Bu kapsülleri doktorunuza danışmadan almamanız gereklidir.

Zencefil

Zencefil, toz halinde de tam halinde de bulabileceğimiz metabolizma hızlandırıcı bir besinimizidir. İster yemeklere, ister kurabiyelerimize katabildiğimiz harika bir besindir. Vücudumuz için gerekli temel aminoasitleri taşıyarak büyük bir özellik kazanmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmak dışında da, virüsleri yok edici ve ağrı kesici özellikleri de bulunmaktadır. Günde 3,5 gram tüketilmesi önerilen miktardır. Ayrıca enerjimizi de arttırma özelliği bulunmaktadır.

Metabolizmayı Arttıran Diğer Seçenekler

  1. Metabolizmayı hızlandırmak için besinlerimizin yanı sıra bize yardımcı olacak bazı yöntemlerde bulunmaktadır.
  2. Öğünlerimizdeki karbonhidrat miktarını düşürerek metabolizmamızı hızlandırabiliriz.
  3. Günlük vücudumuzun gereksinim miktarına göre protein tüketmeliyiz.
  4. Günlük su tüketimimize dikkat etmeliyiz. Ayrıca suya birkaç damla limon sıkarak metabolizma hızımızı artırabiliriz.
  5. Sabahları kahvaltıdan önce bir bardak su içerek metabolizmamızı hızlandırabiliriz.
  6. Öğünlerimizi atlamamak bu konuda çok önemlidir. Öğün atlamak metabolizmamızı olumsuz etkilemektedir.
  7. Bazı yöntemlerde akşam yemeklerinden bir veya iki saat sonra su tüketimi önerilmektedir.
  8. Bazı yöntemlerde ise akşam yemeğinde bir bardak su içtikten on beş dakika sonra yemeğe başlamak önerilmektedir.

10 ay önce yayınlanmıştır.